NEVĚDOMOST ČI NECITLIVOST MINISTRA NEČASE?

Napsal Penzista.bloger.cz (») 11. 5. 2007, přečteno: 743×
Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas chce v rámci reformy veřejných financí kontrolovat, jak tělesně postižení využívají příspěvek na péči, který jim stát vyplácí podle zákona č. 108/2006 od letošního ledna. Navrhuje, aby v případě, že ani po písemném upozornění neuvedou, jak peníze z příspěvku použili, jim byla výplata dávky zastavena.

Nevím proč se pan ministr zaměřil zrovna na tělesně postižené. Na mě to dělá dojem, že z neznalosti zákona. Kdyby ho znal, tak by věděl, že každý žadatel o příspěvek musí podle zákona č. 108/2006 projít pod dohledem úředníka městského úřad, pro něj velmi nepříjemnou, procedurou stanovenou §9, který zní:
(1) Při posuzování péče o vlastní osobu pro účely stanovení stupně závislosti se hodnotí schopnost zvládat tyto úkony:
a) příprava stravy,
b) podávání, porcování stravy,
c) přijímám stravy, dodržování pitného režimu,
d) mytí těla,
e) koupání nebo sprchování,
f) péče o ústa, vlasy, nehty, holení,
g) výkon fyziologické potřeby včetně hygieny,
h) vstávání z lůžka, uléhání, změna poloh,
i) sezení, schopnost vydržet v poloze v sedě,
j) stání, schopnost vydržet stát,
k) přemisťování předmětů denní potřeby,
l) chůze po rovině,
m) chůze po schodech nahoru a dolů,
n) výběr oblečení, rozpoznání jeho správného vrstvení,
o) oblékání, svlékání, obouvání, zouvání,
p) orientace v přirozeném prostředí,
q) provedení si jednoduchého ošetření,
r) dodržování léčebného režimu.
(2) Při posuzování soběstačnosti pro účely stanovení stupně závislosti se hodnotí schopnost zvládat tyto úkony:
a) komunikace slovní, písemná, neverbální,
b) orientace vůči jiným fyzickým osobám, v čase a mimo přirozené prostředí,
c) nakládání s penězi nebo jinými cennostmi,
d) obstarávání osobních záležitostí,
e) uspořádání času, plánování života,
f) zapojení se do sociálních aktivit odpovídajících věku,
g) obstarávání si potravin a běžných předmětů (nakupování),
h) vaření, ohřívání jednoduchého jídla,
i) mytí nádobí,
j) běžný úklid v domácnosti,
k) péče o prádlo,
1) přepírání drobného prádla,
m) péče o lůžko,
n) obsluha běžných domácích spotřebičů,
o) manipulace s kohouty a vypínači,
p) manipulace se zámky, otevírání, zavírání oken a dveří,
q) udržování pořádku v domácnosti, nakládání s odpady,
r) další jednoduché úkony spojené s chodem a udržováním domácnosti.
při čemž podle §8
Osoba se považuje za závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve
a) stupni I (lehká závislost), jestliže z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebuje každodenní pomoc nebo dohled při více než 12 úkonech péče o vlastní osobu a soběstačnosti nebo u osoby do 18 let věku při více než 5 úkonech péče o vlastní osobu a soběstačnosti,
b) stupni II (středně těžká závislost), jestliže z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebuje každodenní pomoc nebo dohled při více než 18 úkonech péče o vlastní osobu a soběstačnosti nebo u osoby do 18 let věku při více než 10 úkonech péče o vlastní osobu a soběstačnosti,
c) stupni III (těžká závislost), jestliže z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebuje každodenní pomoc nebo dohled při více než 24 úkonech péče o vlastní osobu a soběstačnosti nebo u osoby do 18 let věku při více než 15 úkonech péče o vlastní osobu a soběstačnosti,
d) stupni IV (úplná závislost), jestliže z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebuje každodenní pomoc nebo dohled při více než 30 úkonech péče o vlastní osobu a soběstačnosti nebo u osoby do 18 let věku při více než 20 úkonech péče o vlastní osobu a soběstačnosti.

Přitom existuje celá řada dalších příspěvků, jako např. přídavky na děti či rodičovský příspěvek, u kterých se jejich použití nekontroluje a vůbec nikdo neví, jak jsou použity. Nikdo z příjemců nemusí vykazovat jak jich používá. Přitom při jejich přiznání stačí přinést potvrzení, že jste rodiči a máte dítě. Nikdo neví, kam ty peníze jdou - zda je, když to „trochu“ přeženu, rodiče např. nevezmou a nejdou je rovnou propít do hospody.

Nejvíce se mne dotklo, že ministr měl, podle ČTK, říci: „Mnozí lidé příspěvek pochopili jako vítané přilepšení a služby si za něj nepořizují.“ Je pravdou, že v řadě případů nepoužívají služeb agentur. Avšak ne proto, že by jich nechtěli používat, ale proto, že v místě bydliště (v malé vesnici, ale i menším městě) nikdo tyto služby neposkytuje, nebo poskytuje pouze některé. Např. v našem městě pečovatelská služba nezajišťuje úklid chodníku před domem, o odklízení sněhu ani nemluvě.

Nepřeji panu ministrovi nic zlého, ale testu péče o vlastní osobu a soběstačnosti podle §9 by se měl zkušebně podrobit např. se znehybněnými nohami. Potom by mluvil jinak. Možná, že by stačilo kdyby si uvědomil, že tělesně postižený nesmí zvládnout pro získání 2000,- Kč minimálně 13 úkonů, 4000,- Kč minimálně 19 úkonů, 8000,- Kč minimálně 25 úkonů a pro 11.000,- Kč minimálně 31 úkonů z celkového počtu 36 úkonů.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

PingPong z IP 85.71.124.*** | 31.5.2007 21:06
A nebo je to úmysl. Nwmá ty lidi rád, nemohou pracovat, tak je chce zníčit.
Alfons z IP 88.146.171.*** | 27.12.2007 09:40
www.zdenek-skromach.cz/index.php?option=com_simpleboard&Itemid=42&func=view&id=106936&catid=5
Tady o tom něco máte. Je to ve vývoji a dělá se to systémem pokus-omyl, nebo od zdi-ke zdi. Programátoři ladí program. Jde o to, jestli je dostatečná zpětná vazba. Senioři a nemocní na to nemají prostředky ani sílu a náladu. Nedokáží se bránit. Nejaktivnější jsou rodiče postižených dětí. Ti jsou relativně mladí a mnozí mají internet a dokáží komunikovat a něco si vydupat. Pokud odezva není, nechává se program beze změn, ke škodě těch, kterých se to týká.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel třináct a dvě