PROČ NEJSEM V ŘÍMSKOKATOLICKÉ CÍRKVI

Napsal Penzista.bloger.cz (») 12. 3. 2007, přečteno: 752×
Ačkoliv se považuji za křesťana přesto jsem nikdy v žádné církvi nebyl a nebudu. Jsem, jak se říká, bez vyznání, ale ne bez víry. Je to dáno zkušenostmi lidí, mně velice blízkých, a také zkušeností mou vlastní s církví římskokatolickou.
První je zkušenost mé matky.
V útlém mládí jí zemřeli rodiče a jedna z jejích tet, velmi zbožná učitelka, ji ještě za starého Rakouska dala do kláštera. Protože nepřinesla věno, musela v klášteře dřít od rána do večera, zatímco její "sestry" z bohatých rodin měly, díky věnu, které klášteru přinesly, řadu privilegií. Naštěstí byla ještě druhá tetička, která ji z kláštera včas odvedla a nechala vystudovat. Na základě těchto zkušeností a zkušeností mého otce, které popíši v následujícím odstavci vystoupila z církve "svaté", jak ji nazývala.
Druhá je zkušenost mého otce.
Po návratu z Ruských legií se odebral, na přání své matky (mé babičky) ke zpovědi. Po vyzpovídání, mu zpovídající kněz řekl, že na jeden smrtelný hřích - zradu císaře pána útěkem do ruského zajetí a vstupem do legií - zapomněl . Tak vystoupil z církve.
Třetí je zkušenost mé sestřenice.
Její manžel byl jedním z právních zástupců pražského Arcibiskupství a staral se především o církevní majetek. Byl také nositelem několika církevních vyznamenání. Co se s ním a mojí sestřenicí stalo po "Vítězném únoru 1948" nemusím popisovat. Stačí napsat, že padesátá léta oba prožili v různých komunistických kriminálech a po návratu "domů" žili z ruky do úst, zatímco jejich movitého i nemovitého majetku si užívali komunističtí mocipáni. Když jí manžel zemřel a ona se octla v úplné bídě, obrátila se o pomoc do Vatikánu a ti napsali: " milá sestro, církev je chudá a nemůže ti pomoci, budeme se za Tebe modlit." Tak i ona, ač z velmi zbožné rodiny, po této odpovědi vystoupila z církve a když zemřela, nechala se zpopelnit.
Čtvrtá je zkušenost moje.
Po listopadu jsem si myslel, že se tato církev poučila a změnila. Její skuty však svědčí, že se tak, bohužel, nestalo. Proto nevěřím, že se tak někdy stane. Nikomu přesvědčení o svatost kterékoliv církve neberu, ale sám jsem je natrvalo ztratil. Věřím si v Boha po svém. Nepotřebuji k tomu ani kněze, ani společné modlitby, natož masová shromáždění věřících. To však neznamená, že odsuzuji ty věřící, kteří ke své víře v Boha toto potřebují. Každý jsme jiný. Proto bych byl rád, kdyby ta jinakost byla dopřána těch několik let, která mi na tomto světě zbývají, i mně.
Závěr
Končím citátem od Jana Masaryka, který je mým velkým vzorem a kterého jsem měl tu čest poznat osobně. „Církve mi moc připomínají politické partaje. Každá hlásá, že je samospasitelná. Já mám svoje náboženství. Možná, že by nebylo dobré pro druhé, ale pro mne je dobré.“
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Alfons z IP 88.146.171.*** | 11.1.2008 15:49
A něco pozitivního co se týká církví by nebylo? smile
Pavla z IP 78.102.159.*** | 27.5.2012 19:04
Nic pozitivního nevím, jsou to opravdu politické organizace s tím rozdílem, že místo Lenina, Stalina atd. uctívají neviditelného "Boha". Pitomé ovečky kývou a platí a vrchnost si z kazatelen užívá. Mám osobní zkušenost 13 let, takže vím o čem mluvím, nebyla to katolická církev, je to všude stejné. Tento popis se mi velmi líbí a je i vtipně popsán. Nejlepší je jak pan farář otce pisatele upozornil, že zapomněl na jeden hřích (otec prožil všechny hrůzy první války a bojoval na frontě), zatímco se pan farář válel v kostele a ve zpovědnici a dával odporným hříšníkům rozhřešení. Správná reakce vystoupit z církve jakékoliv.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvanáct a dvanáct